GIMNAZJUM LATAJĄCE
Gdzie, kiedy i z kim młodzi ludzie mogą rozmawiać – w duchu otwartości, wolności i szacunku – na tematy ważne, a przez szkołę niezauważane, odrzucane, nawet zabraniane?
Gdzie? Gdziekolwiek – szukaj w lokalnej społeczności – może ugości was zaprzyjaźniona kawiarnia, może świetlica osiedlowa albo klub? Można też spotykać się na ławkach w parku, na pikniku na kocach, w czyimś mieszkaniu, albo w piwnicy. Każde miejsce jest dobre, w dobrym towarzystwie.
Kiedy? Po lekcjach, w weekend, w wakacje. Każda wspólna chwila jest cenna, a nawet bezcenna.
Z kim? Wkoło jest mnóstwo ludzi, którzy mają potencjał – mądrość i doświadczenie.
Ważne, by rozmawiać, a gdy z rozmowy zrodzą się pomysły na działanie, to już tylko krok do zmieniania świata na lepsze.
Każdy – dorosły czy nastolatek – w swoim środowisku może zainicjować rozmowy międzypokoleniowe – o tym, co ważne, o historii i o współczesnych czasach. Na tematy bardzo poważne i lekkie. Podsuwane przez „NIEOCZYWISTĄ UKŁADANKĘ POLSKĄ” albo dowolnie wybrane.
Natura nie znosi próżni. Były gimnazja i nie ma. Czy kiedyś wrócą? Kto wie. Fundacja Kocham Polskę, wydając tę książkę, zaprasza do organizacji GIMNAZJÓW LATAJĄCYCH – międzypokoleniowych klubów dyskusyjnych bez struktur, bez deklaracji członkowskich, choć każdego obowiązuje poniższy regulamin.
REGULAMIN GIMNAZJÓW LATAJĄCYCH:
TAK dla:
- Faktów i źródeł
- Szacunku dla innych
- Otwartości na odmienne poglądy
- Konstruktywności argumentacji
- Kultury rozmowy
- Równości i równych praw uczestników
NIE dla:
- Mowy nienawiści (hejtu)
- Kłamstw fake newsów
- Narzucania swojego zdania
- Obrażania innych
- Lekceważenia i wykluczania
- Oceniania, krytykowania
Każdy, kto zechce podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami, zdać relację ze spotkania w ramach Gimnazjum Latającego – może dołączyć do grupy na FB @GimnazjumLatajace.
Zapraszamy serdecznie!



