GIMNAZJUM LATAJĄCE

Gdzie, kiedy i z kim młodzi ludzie mogą rozmawiać – w duchu otwartości, wolności i szacunku – na tematy ważne, a przez szkołę niezauważane, odrzucane, nawet zabraniane?

Gdzie? Gdziekolwiek – szukaj w lokalnej społeczności – może ugości was zaprzyjaźniona kawiarnia, może świetlica osiedlowa albo klub? Można też spotykać się na ławkach w parku, na pikniku na kocach, w czyimś mieszkaniu, albo w piwnicy. Każde miejsce jest dobre, w dobrym towarzystwie.

Kiedy? Po lekcjach, w weekend, w wakacje. Każda wspólna chwila jest cenna, a nawet bezcenna.

Z kim? Wkoło jest mnóstwo ludzi, którzy mają potencjał – mądrość i doświadczenie.

Ważne, by rozmawiać, a gdy z rozmowy zrodzą się pomysły na działanie, to już tylko krok do zmieniania świata na lepsze.

Każdy – dorosły czy nastolatek – w swoim środowisku może zainicjować rozmowy międzypokoleniowe – o tym, co ważne, o historii i o współczesnych czasach. Na tematy bardzo poważne i lekkie. Podsuwane przez „NIEOCZYWISTĄ UKŁADANKĘ POLSKĄ” albo dowolnie wybrane.

Natura nie znosi próżni. Były gimnazja i nie ma. Czy kiedyś wrócą? Kto wie. Fundacja Kocham Polskę, wydając tę książkę, zaprasza do organizacji GIMNAZJÓW LATAJĄCYCH – międzypokoleniowych klubów dyskusyjnych bez struktur, bez deklaracji członkowskich, choć każdego obowiązuje poniższy regulamin.

REGULAMIN GIMNAZJÓW LATAJĄCYCH:

TAK dla:

 1. Faktów i źródeł
 2. Szacunku dla innych
 3. Otwartości na odmienne poglądy
 4. Konstruktywności argumentacji
 5. Kultury rozmowy
 6. Równości i równych praw uczestników

NIE dla:

 1. Mowy nienawiści (hejtu)
 2. Kłamstw fake newsów
 3. Narzucania swojego zdania
 4. Obrażania innych
 5. Lekceważenia i wykluczania
 6. Oceniania, krytykowania

Każdy, kto zechce podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami, zdać relację ze spotkania w ramach Gimnazjum Latającego – może dołączyć do grupy na FB @GimnazjumLatajace.

Zapraszamy serdecznie!

Close Menu