O FUNDACJI

Fundacja Kocham Polskę powstała w 2011 roku, z potrzeby i chęci ciekawej rozmowy o swoim kraju, bez tabu, nie na kolanach i bez wstawania z kolan. Ponad podziałami i międzypokoleniowo. W domu, w szkole, w kraju i za granicą.

O co chodzi z tą miłością? To złożona sprawa:

Kochamy Polskę – tak po prostu, z dumą, radością i złością.

Kochamy Polskę – patriotycznie, a dla nas patriotyzm to edukacja i rozmowa, otwartość i różnorodność, wolność i odpowiedzialność, szacunek i kultura.

Kochamy Polskę – tak jak kocha się rodziców, przede wszystkim za to, że są. Zależy nam, żeby każdy, kto się w Polsce urodził i każdy, kto Polskę wybrał sobie za kraj, czuł się w Polsce jak w domu, u siebie.

Kochamy Polskę – nie tylko „za coś”, ale „mimo czegoś”, bo wiemy, że Polska, jak każdy obiekt darzony uczuciem, ma wady i ciemne karty. Historii, naszych dziejów nie zmienimy, ale warto ją poznać. Było, jak było, jest, jak jest. To jak będzie, zależy od nas.

Kochamy Polskę – za coś, każdy za coś innego, bo każdy ma z Polską swoje relacje. Cieszą nas i wzruszają jasne strony – piękne karty, piękne miejsca, tradycje, kultura i piękne historie ludzi, którzy zmieniają świat.

Kochamy Polskę – otwartą, gościnną, niewykluczającą. Prawą i sprawiedliwą. Nowoczesną. Obywatelską. Wspólną, szanującą innych. Kompetentną. Różnorodną i tęczową. Solidarną i wrażliwą. Przyzwoitą. To nasze marzenie.

Kochamy Polskę – ale bez pogardy, bez folwarku, bez cenzury, bez propagandy, bez kłamstw, bez odwracania kota ogonem…

Kochamy Polskę – konstruktywnie i aktywnie, bo dla nas deklaratywna duma, to za mało. Mamy przekonanie, że każdy może zrobić coś, cokolwiek, do przodu, i już będzie lepiej.

Kochamy Polskę – więc zapraszamy do układania sobie Polski po swojemu. Może „Nieoczywista Układanka Polska” pomoże?

Close Menu