UKŁADANKA

„NIEOCZYWISTA UKŁADANKA POLSKA” zaprasza do rozmowy – we własnych myślach i z innymi – w domu, w szkole, na spotkaniach towarzyskich. Pokoleniowo i międzypokoleniowo. Wszystkie tematy istnieją w naszej zbiorowej świadomości, są obecne w rozmowach, w emocjach, w refleksjach i wzruszeniach. Pretekstem, ale tylko pretekstem do szerszego spojrzenia na świat, jest Polska – nasz wspólny kraj, bo tu żyjemy, bo mówimy po polsku, bo nas dotyczy.

Jesteś młodym człowiekiem? Ta książka jest dla ciebie.

Teraz jest twój czas – zadajesz sobie miliony pytań, masz ochotę przenosić góry. Chodzisz do szkoły, przerabiasz materiał zgodnie z podstawą programową, czytasz, co zadadzą, uczysz się do egzaminów, zaliczasz testy. Z systemem trudno walczyć, a świat czeka na twoje odkrycia. Miliony tematów do myślenia, do ułożenia po swojemu, do działania – o własnej rodzinie, o miejscu, w którym mieszkasz, o kraju, o świecie, o wartościach. Weź sprawy w swoje ręce – ułóż sobie świat. Po swojemu.

Jesteście rodzicami, macie wnuki? Ta książka jest dla was.

Czy często macie okazję, żeby porozmawiać z dziećmi, wnukami na poważnie, na interesujące wszystkich tematy? Podsuwamy ponad 400 pretekstów do rozmów w rodzinnym gronie – przy stole, na spacerze, w podróży. Wybieracie temat i gadacie. Dzieci chętnie posłuchają o waszej młodości, o rodzinnych korzeniach, o wyborach i wartościach, w rewanżu opowiedzą o swoim świecie. Będzie ciekawie i wzruszająco. Razem zbudujecie kolorowy, międzypokoleniowy most.

Lubisz kontakt z młodzieżą? Ta książka jest dla ciebie.

Jak świat światem dorośli narzekają na młodych – że się nie interesują, nie angażują. A młodzi narzekają na starszych, że nie mają czasu, pomysłu, chęci na poważne rozmowy na ważne dla młodych tematy. Może warto pogadać? Może zorganizujesz Gimnazjum Latające? Zaproś młodych do wspólnej rozmowy – o przeszłości i na ważne współcześnie tematy. Może wspólnie – rozmową i działaniem – zmienicie świat na lepszy? Może młodzi czekają na taką szansę?

Po swojemu, a nie po szkolnemu

Młodzi mają pytania, miliony pytań. Jak było? Jak jest? Jak będzie? Skąd jesteśmy? Kim jesteśmy? Co nas łączy? Co nas dzieli? Dlaczego? Normalne, każdy przez to przeszedł, chyba że jeszcze nie. Szkoła rzadko pozwala dyskutować, wątpić, pytać, kwestionować, jeszcze rzadziej podsuwa odpowiedzi, satysfakcjonujące młodego człowieka. „NIEOCZYWISTA UKŁADANKA POLSKA” to twoja, wasza wolna przestrzeń. Ciekawe jak ułożycie swoją Polskę i siebie w Polsce?

Samo życie

Elementy układanki są jak klocki, jest ich wiele, są różne, ale zawsze wspólne – lekkie i wagi ciężkiej, też najcięższej, na śmiesznie i na poważnie, łatwe i kontrowersyjne, oczywiste i nieoczywiste. Jedne skłonią do głębokiego namysłu, inne do zabawy, do działania. Czy można sobie ułożyć Polskę, świat, każdy po swojemu, bez klucza, bez jedynych prawidłowych odpowiedzi? Mamy nadzieję, że tak. Może „NIEOCZYWISTA UKŁADANKA POLSKA” pomoże?

Dotyka? Dotyczy!

Naszym celem było łączenie, nie podziały, choć można się pięknie różnić. Staraliśmy się unikać stawiania tez (oprócz wyjątkowych sytuacji). Czytelnik nie znajdzie tu insynuacji, obrażania, etykiet, pogardy, negatywnych wyróżników, mowy nienawiści, wykluczania, choć niejeden, nieraz może poczuć się dotknięty – to znak, że działa prawo Edwarda Stachury – „Dotyka? Dotyczy!”. O to chodzi.

Jeżeli coś dotyka cię, znaczy: dotyczy cię. Jeżeliby nie dotyczyło cię – nie dotykałoby cię, nie zrażało, nie obrażało, nie drażniło, nie kuło, nie raniło. Jeżeli bronisz się, znaczy: czujesz się atakowany. Jeżeli czujesz się atakowany, znaczy: jesteś celnie trafiony. Miej to na uwadze”.
Edward Stachura

Metoda

Jak zabrać się do „Układanki”? Jest jedna droga – jak chcesz. Wybierasz tematy od przodu, od tyłu, na wyrywki. Po tytułach, nagłówkach, ilustracjach, metodach. Każda droga dobra. Co można robić z „Układanką”? Pierwsza odpowiedź – wszystko, co chcesz, na co masz ochotę. Weźmiesz do ręki – to już coś. Możesz przelecieć wzrokiem spis treści, przekartkować hasła ułożone alfabetycznie, poszukać w indeksie. Gdy zechcesz zrobić cokolwiek, co sprawi ci przyjemność, zaangażować się w akcję, stworzyć cokolwiek – to będzie szczyt marzeń autorów.

Gdzie można kupić książkę?
Zapraszamy do księgarni internetowych:

www.dobre-ksiazki.pl

www.bonito.pl

Wkrótce książka będzie dostępna w wersji elektronicznej.

PODAJ DALEJ

Spodoba ci się taka przygoda z Polską? Poleć „Układankę”, komu zechcesz, komu możesz, jak się da.

Close Menu